Úvod > Obec > Aktuality > Upozornění - vypouštění nevhodných látek do kanalizace

Upozornění - vypouštění nevhodných látek do kanalizace

UPOZORNĚNÍ ODBĚRATELŮM - PRODUCENTŮM ODPADNÍCH VOD

Vážení odběratelé,

Následující seznam se týká nevhodných a nebezpečných látek a předmětů, které se nesmí vypouštět, nebo vhazovat do kanalizace.

Seznam látek, které nejsou odpadními vodami

Orientační přehled nebezpečných látek dle přílohy č.1 zákona č.254/2001Sb o vodách, ve znění pozdějších předpisů, zařazení do skupiny zvlášť nebezpečné látky podléhá příloze č.1 Nařízení vlády č. 229/2007Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 61/2003 o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod.

Vniknutí těchto látek do kanalizace musí být zabráněno:

• minerální oleje a uhlovodíky ropného původu, ropa
  • ředidla, organická rozpouštědla, nátěrové hmoty nebo jiné těkavé, výbušné a hořlavé látky
  • koncentrované jedlé oleje nebo tuky (smažicí, fritovací a jiné)
  • jedy a žíraviny
  • koncentrované pokovovací lázně, jiné soli (posypové apod.)
  • koncentrované silážní šťávy, statková a průmyslová hnojiva
  • kaly z filtrů úpraven pitné vody
  • přípravky na ochranu rostlin a hubení škůdců – pesticidy
  • organohalogenové sloučeniny a látky, které mohou tvořit takové sloučeniny ve vodním prostředí
  • organofosforové sloučeniny
  • organocínové sloučeniny
  • látky vykazující karcinogenní, mutagenní nebo teratogenní vlastnosti ve vodním prostředí, nebo jeho vlivem
  • rtuť a její sloučeniny
  • kadmium a jeho sloučeniny
  • syntetické látky, které se mohou vznášet, zůstávat v suspenzi nebo klesnout ke dnu a které mohou zasahovat do jakéhokoliv užívání vod
  • kyanidy
  • látky radioaktivní nebo infekční v koncentrované formě
  • látky intenzivně barevné
  • látky s nadměrným zápachem či dusivé
  • pevné předměty (vlhčené ubrousky, dětské pleny, dámské hygienické potřeby, zejména hadry, vatové výrobky, plasty, láhve, obaly, provazy, injekční stříkačky apod.)
  • látky obsahující abrazivní materiály (brusiva, písek, apod.)

Z látek spadajících do výše uvedených kategorií je možné vypouštět do veřejné kanalizace pouze jejich zbytky obsažené např. v mycích nebo oplachových vodách a podobně.

Do kanalizace a vodoteče, která je s veřejnou splaškovou kanalizací vázána a rovněž kdekoli v k.ú. Královice je zakázáno vypouštění (jímek, septiků, žump) kalovými čerpadly.

Na kanalizaci nesmí být napojeny přepady ze žump, septiků, domovních ČOV a jiných podobných objektů.

Děkujeme za dodržování.

Obecní úřad Královice