Žádost o zrušení údaje o místu trvalého pobytu osob ve formátu pdf naleznete zde.
Ve smyslu § 12 odst. 1 písm. c zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu, zaniklo–li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Ohlašovna rozhodne dle § 12 odst. 2 o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo dle § 10 odst. 6 písm. c) na návrh oprávněné osoby (dále jen „navrhovatel“).
V případě, že je navrhovatelem majitel nemovitosti, nemusí dokládat vlastnictví bytu nebo domu, pracovnice evidence obyvatel si tuto skutečnost ověří v informačním systému katastru nemovitostí.
V případě, že je navrhovatelem nájemce nemovitosti, musí doložit oprávněnost užívání bytu (např. nájemní smlouvu, smlouvou o užívání družstevního bytu apod.). Pouze v případě, že je nájemní smlouva zapsána v katastru nemovitostí, což je dle občanského zákoníku od 01.01.2014 umožněno, nájemní smlouvu předkládat nemusí.
Od 01.01.2016 činí správní poplatek 100,- Kč za každou osobu (i nezletilé dítě), která bude uvedena v návrhu.
v případě nájemce nemovitosti oprávněnost užívání předmětné nemovitosti, a to např. originálem nájemní smlouvy. Majitel nemovitosti nemusí dokládat vlastnictví bytu nebo domu.
Navrhovatel musí prokázat, že osoba, které navrhuje zrušení trvalého pobytu (dále jen „jmenovaný“)
se v předmětné nemovitosti nezdržuje. Tento důkaz spočívá v navržení jmen dvou svědků, kteří osobně dosvědčí neužívání nemovitosti (svědkové budou písemně předvoláni k nařízenému ústnímu jednání). Svědkem může být jakákoli osoba nad 18 let, kromě navrhovatele či jmenovaného. V případě, že navrhovatel přijde společně se jmenovaným, stačí přítomnost jednoho svědka (svědek musí přijít zároveň s navrhovatelem a jmenovaným).
Dále by měl navrhovatel doložit listiny, které prokazují ukončení užívacích nebo vlastnických práv, např. ukončení nájemní smlouvy*, předávací protokol k nemovitosti, rozsudek o soudním vystěhování, kupní smlouva, darovací smlouva, rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci**, dohoda o vypořádání majetku apod.
Dle § 768 odst. 2 „nového“ občanského zákoníku, zákon č. 89/2012 Sb., má rozvedený manžel, který má dům nebo byt po rozvodu opustit, právo tam bydlet, dokud mu druhý manžel nezajistí náhradní bydlení, ledaže mu v řízení o vypořádání majetku náhrada nebyla přiznána. Pokud soud o náhradě rozhodne, platí zákonná lhůta 1 roku, kdy právo k bydlení dotyčnému stále svědčí. Trvalý
pobyt není možno v těchto případech zrušit, neboť dotyčnému po dobu jednoho roku svědčí právo užívání nemovitosti.
V případě, kdy jeden z manželů byl vlastníkem nemovitosti před uzavřením manželství, zaniká „právo bydlení“ druhému z manželů dnem nabytí právní moci rozsudku soudu o rozvodu manželství.
Navrhovatel může být zastupován na základě zvláštní plné moci, která nemusí mít úředně ověřený podpis (k návrhu je třeba předložit originál této listiny).
V případě, že vlastníkem nemovitosti je firma, je potřeba doložit originál výpisu z obchodního rejstříku.
Pokud bude jmenovaný splňovat obě podmínky, a to zánik užívacího práva a neužívání předmětné nemovitosti, bude mu údaj o trvalém pobytu zrušen, a místem jeho nového trvalého pobytu se stane dle ust. § 10 odst. 5 zákona o evidenci obyvatel sídlo ohlašovny na adrese Královice 19, 274 01 Slaný.