Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Současnost

Současnost

Obyvatelé Královic mají svůj nový znak a prapor

Královice - Obecního znaku a praporu se dočkali v Královicích na SlánsKu. Zástupcům obce ho znakslavnostně předal předseda Poslanecké sněmovny PČR Lubomír Zaorálek dne 06.06.2003. "Znak navrhoval kladenský výtvarník Zdirad Čech a než nám ho v parlamentu oficiálně předali, čekali jsme asi dva roky," sdělil starosta Luděk Šofr.

Most, jenž je dominantou znaku, spojuje dvě původně samostatné části obce. Je ozdoben sochami dvou svatých patronů, ochránců obce. Jsou to svatý Václav a svatý Jan Nepomucký. První je ve znaku symbolizován hvězdou v červeném poli, druhý pěti hvězdami v poli modrém.
Dvě stříbrné růže se zlatými semeníky připomínají erb nejstarších známých majitelů, kteří s obcí sdílejí jméno, vladyků z Královic.

Prapor bude obec využívat při různých slavnostních příležitostech. "Vypsali jsme již výběrové řízení na jeho zhotovení," doplnil Šofr.

                             Znak obce                       Prapor obce      

                                   ZNAK obce                                              PRAPOR obce

 

PSPČR - Registr komunálních symbolů - znak a vlajka - obec Královice

Přípravy na dnešní pouť trvaly celý rok

Kulturní život v Královicích je poměrně pestrý a bohatý, ale akce, která se koná v těchto dnech, se v Královicích dosud nepořádala. Staročeská pouť spojená s historickou bitvou o královickou tvrz je však pouze vyvrcholením příprav, které zabraly mnoho času i peněz.

Přípravy na dnešní pouťNejvíce práce bylo třeba na úpravu královické tvrze. „Nejprve jsme museli získat nákres toho, jak tvrz s hradbami vypadala. Potom už zbývalo jen upravit prostranství a kulisy postavit. Jako materiál posloužily odřezky z pily. Opěrnou konstukci tvoří stavební lešení," vysvětlil starosta Luděk Sofr.

Historická bitva je sice hlavním, ale zdaleka ne jediným bodem v programu staročeské pouti.

„Návštěvníci také uslyší slánský   orchestr   BETA, který   zahraje a zazpívá několik písniček o Královicích. Složil je Jaroslav Ulrich z Pozdně," řekl starosta a dodal, že písně jsou součástí nahrávky, která se bude prodávat na kazetě. Zájemci budou moci zakoupit kromě kazet a CD i pohledy, hrnečky a mince

Takto náročný program muselo samozřejmě podpořit mnoho sponzorů. „Bez jejich pomoci bychom to nikdy nedokázali a touto cestou bych jim chtěl poděkovat," uzavřel starosta Šofr.

MARTIN BRADÁČ


Královice se mění a rostou před očima

Razantní změnu zažila loni obec Královice. Její pracovníci začali s úpravami obce a stavební firmy jim při tom pomáhaly.kaple

Nejznatelnější pro náhodné návštěvníky je zřejmě úprava návsi. „Starou a dnes již nepoužívanou váhu jsme předělali na autobusovou čekárnu," řekl starosta Luděk Šofr. Zastávka však není jediným dílem, které se loni povedlo. Opravy se dočkaly také sochy na starém mostě. Kochat se jimi nyní můžete i v noci, protože jsou nově osvětleny. Zbrusu nové veřejné osvětlení bylo rozvedeno po celé vesnici.

Přebudováním koloniálu získaly Královice i své pohostinství.

Na všech vjezdech i výjezdech vítají informační cedule se znakem obce. Erb a vlajku získala obec taktéž v loňském roce a při této příležitosti uspořádala velkolepé oslavy. „Obyčejně se předávání vlajky i znaku provádí v parlamentu, k nám ale přijela poslankyně Benešová a symboly obce nám předala v Královicích," vysvětlil starosta.

Kromě vlajky a znaku má obec také novou hymnu, kterou složil Jaroslav Ul-rich z Pozdně. V podání slánského souboru Beta bude znít právě u příležitosti Staročeské pouti.

MARTIN BRADÁČ


V obci bude sportovní areál a kulturní sál

Rekonstrukcí větší části obce ambice Královických nekončí. V blízké době by chtěli vystavět v obci sportovní areál a kulturní sál.

„Sál by měl vyrůst vedle Královické hospůdky. Už se mi podařilo sehnat většinu peněz a ihned po pouti bychom měli začít stavět. Plánuji, že by se mohl dokončit někdy v září," řekl starosta Šofr. Kulturní sál bude sice určen pro taneční zábavy a podobné akce. ale posloužit by měl i sportovcům, kteří by si zde chtěli zahrát volejbal nebo jiný halový sport.Kulturní sál

Sportovní  areál   by  měl vyrůst na poli o rozloze 4 hektary. Je to totéž pole, na kterém se odehrává bitva.

„Areál bude finančně náročnější a jeho výstavba se předpokládá v horizontu dvou let. Bude zde jak pódium pro kulturní akce pod širým nebem, tak tenisové kurty a různé dráhy," sdělil starosta. Hřiště určené jen pro fotbal zde ale neplánují.

Královice hospodaří s rozpočtem v průměru 1,4 milionu korun, a většinu nákladů na náročnější akce tak musí pokrýt státní dotace.

V Královicích je zatím jen jeden sportovní klub  - cyklistický.

MARTIN BRADÁČ

Královice - Pozdeň

Kdybyste na kraji Pozdně u Brejchovic mlýna nasedli na lodičku, dopluli byste po Pozdeňském potoce na kraj Královic a hned by Vás přivítal opět Brejchovic mlýn. Kdysi dávno mladý Brcjcha se přiženil do Královic. Bohužel v Pozdni poslední Brcjcha mlynář byl Němci ve válce popraven.

Jako mladý chlapec jsem v Královicích viděl divadlo „ Ta naše písnička česká". Byl jsem fascinován krásným vystoupením královického souboru - s jakou bravurností to bylo sehráno! Nejvíce jsem byl okouzlen hlavní představitelkou Danuškou Šofrovou, která svou krásou, krásným zpěvem a přirozeností překvapila všechno publikum. Nebylo proto divu, že okouzlila svým půvabem i Angličana, který se ve válce z čistého nebe objevil. Naléhal a prosil a nakonec si Danušku vzal. Napsal o ní i knihu s výstižným názvem „Dana".Přestože žila v Anglii v blahobytu, nemohla zapomenout na svoji rodnou vesničku a nakonec se do ní vrátila.

Dobře, že se vrátila! Dala Královicím tři syny a mohla si doina zpívat dál krásným sopránem „Ta naše písnička česká".

Dobře i vzpomínám na Jarušku Supkovou, která tehdy zpívala ,, Kudy kudy cestička pro mého Jeníčka".

Tak jsem se i já po té cestičce do Královic vrátil. S členy Osvětové besedy jsme tu o Vánoce 2x vystupovali. Byli jsme okouzleni Vaším skvělým , mladým starostou panem Luďkem Šofrem, kterého si moc vážíme a máme ho rádi. Pozdeň nakonec má také mladou obětavou starostku - tělem i duší Pozdeňačku, která ráda přijme rady od zkušenějšího Luďka - a proto spolupráce - Pozdeň - Královice.

S obdivem si prohlížím, jak se mění Královice a jak si moudře vede tento mladý starosta. Složil jsem mu a věnuji „ Královickou písničku" na melodii moravské lidové aranžmá Jana Slabáka a můj text.

Ještě letos bude v Královicích postaven nový sál. Těším se na to, až hudba zahraje ,, Královickou polku", kterou věnuji Šofrovic Helence, která mě jako první vyčetla, že jsem složil Pozdeňskou polku, a další písničky o Pozdni a proč né Královickou. Tak ji tady Helenko máš! Královická polka od Jaroslava Ulricha s aranžmá slavného kapelníka Jaroslava Klempa.

Ale to není konec. Starosta Luděk Šofr mě požádal, ale spíše přikázal: ,, Ještě musíš složit Královickou hymnu! Tu my nutně potřebujeme. Máme prapor, musí být i hymna!" A tak ji Královičtí máte! Je Vás všech, rád Vám ji věnuji. Ať vzkvétáte, ať se pyšníte, to hned tak nikde nedokážou. A řekněte si - Královičtí to dokážou!

Můžete si poslechnout v MP3:

Královická hymna - hudba a text Jaroslav Ulrich
Královická písnička - hudba a text Jaroslav Ulrich
Královická polka - hudba a text Jaroslav Ulrich

Živá nahrávka orchestru BETA ZUŠ Slaný pod řízením Rudolfa Hyšky byla pořízena v roce 2004.
Zpívají: Jitka Hemelíková a Jaromír Hora.